XINUO 8" Marine GPS Chart Plotter For Boating Sailing Support C-Map Chart XF-808
$518.00
XINUO 8" Marine GPS Chart Plotter For Boating Sailing Support C-Map Chart XF-808Product Description8”Color LCD with 800 x 480 resolution, wide angle of view.GPS and Beidou satellites can provide more accuracy positon information.C-MAP (MAX) & XINUO-MAP dual chart systems for user to choose.Multi..
XINUO 8" Marine GPS Chart Plotter For Boating Sailing Support C-Map Chart XF-808
Product Description
- 8”Color LCD with 800 x 480 resolution, wide angle of view.
- GPS and Beidou satellites can provide more accuracy positon information.
- C-MAP (MAX) & XINUO-MAP dual chart systems for user to choose.
- Multi-language support and six display modes.
- Support external XINUO remote control keyboard, more convenient and quick.
- Built-in global chart, upgrade XINUO chart regularly .
- Designed for desk mounting, Flush mounting and other installation methods.
- Conform to IPX6 water-proof standard.
| Display unit | XF-808 |
|---|---|
| Display Type | Color TFT LCD |
| Display Size | 8 inch |
| Display Resolution | 800 × 480 pixels (WVGA) |
| Display Brightness | 550cd/m2 |
| Language | English, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Vietnamese, Bahasa Malaysia, Turkish, Thai, Greek, Indonesian, Japanese, Korean, Spanish; Burmese |
| Display Modes | Standard Chart View, Simple Chart View, AIS Data , GPS Data, 3D Navigation, Compass |
| Memory Capacity | 10000 waypoints, 200 routes ,10000 marks, one route can indicate 1000000 waypoints |
| Interface | 0183 Output 2 Ports, 0183 Input 2 Ports |
| Chart | C-MAP (MAX) & XINUO MAP |
| Power Supply | DC10V-36 V |
| Enviromental | |
| Working temperature | -15℃~+55℃ |
| Storage temperature | -20℃ ~ +60℃ |
| Waterproofing | IPX6 |
| GNSS | |
| GNSS Receiver | 32 channels (Support WAAS/EGNOS/MSAS/GAGAN ) |
| Receive Frequency | L1 (1575.42MHz) B1 (1561.098MHz) |
| Position Accuracy | GPS&BDS 2.5m |
| GPS 3m | |
| BDS 5m | |
| Speed Accuracy | 0.1m/s(50%@10m/s) |
| Acquisition Time | Cold Start: <32s ,Hot Start:<1s |
| Tracking Velocity | 999 knots |
| Coordinate Systems | WGS-84 (and others) |
| Standards | |
IEC 60945 :2002 EMC related items ETSI EN 301 489-1V1.8.1:2008 EMC related items
IEC 60950-1:2006 ETSI EN 301 489-3 V1.4.1:2002 EMC related items
IEC 60529:2006 EMC related items ETSI EN 300 440-2 V1.4.1:2010 Spurious related items ETSI EN 300 440-1 V1.6.1:2010 Spurious related items
| |
| Packing List | |
| Main Unit×1set | GPS Antenna×1 pc |
| Mounting Bracket×1pc | User’s Manual ×1 pc |
| Knob ×2 pcs | Quick Guide ×1pc |
| Power Cable ×1 pc | Certification ×1pc |
| Data Cable with 6 pins plug×1 pc | Warranty Card ×1pc |
